منبع: سایت رسمی رجانیوز
www.rajanews.com


در این صفحه مشروع کنفرانس ظریف، اوباما و شریعتمداری را خواهید خواند


مشروح کنفرانس مطبوعاتی ظریف پس از قرائت بیانیه لوزان

هزار سانتریفیوژ در فوردو بدون غنی سازی باقی خواهد ماند

تحریم های اروپا و امریکا باید در «چارچوب زمانی مشخص» برداشته شود

منتظر قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم های گذشته هستیمگروه سیاست خارجی - رجانیوز: وزیر امور خارجه کشورمان پس از قرائت بیانیه مشترک با ۱+۵ در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: کلیه تحریم‌ها لغو خواهد شد و این یک دستاورد بزرگ برای تلاش های جمهوری اسلامی ایران است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف در مصاحبه مطبوعاتی خود پس از قرائت بیانیه مشترک با ۱+۵ با بیان اینکه ایران فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌یی خود را ادامه می‌دهد گفت: راکتورهای ما باید پیشرفته ‌تر شوند و ما به تعهدات خود درخصوص فوردو متعهد هستیم. ما به تمام تعهدات خود پایبند خواهیم بود.
 
وی در ادامه افزود: در مقابل باید تمام تحریم‌های شورای امنیت و آمریکا و اروپا برداشته شود. ما می‌توانیم براساس فهم مشترک پیش برویم. بحث پنهان سازی هسته‌یی وجود ندارد. دانشگاههای ما باید رقابت علمی داشته باشند و هیچ تحریمی علیه دانشگاههای ما نباید وجود داشته باشد.ما باید مشکلات را براساس حس احترام متقابل حل کنیم.
 
ظریف با بیان اینکه راه‌حل‌ها براساس بازی برد برد تعیین شده است خاطرنشان کرد: براساس راه‌حل‌ها کلیه تحریم‌ها علیه کشورمان پایان می‌یابد و همزمان برنامه هسته‌یی ایران ادامه پیدا می‌کند، اما اقداماتی برای اطمینان سازی جامعه بین‌المللی انجام می‌گیرد. غنی‌سازی در نطنز ادامه می‌یابد و بیش از هزار سانتریفیوژ در فوردو فعالیت خود را ادامه می‌دهند، بدون اینکه غنی‌سازی انجام دهند. از این سانتریفیوژها برای تولید ایزوتوپ استفاده می‌شود و از فوردو استفاده صلح‌آمیز در راستای تحقیق و توسعه انجام می‌گیرد.
 
ظریف در ادامه با اشاره به اینکه راکتور اراک ، آب سنگین باقی می‌ماند افزود: ما راکتور اراک را بازسازی و بازطراحی می‌کنیم و در این روند اعضای ۱+۵ و سایر کشورها با ما همراه خواهند بود. در زمینه تولید سوخت نیروگاهی ، ساخت نیروگاه و راکتور تحقیقاتی همکاری ‌های بین‌المللی انجام می‌گیرد، در مقابل کلیه تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا لغو می‌شود. ما در این زمینه به تعهد دولتها توجه کرده و به فرآیندهای داخلی آنها توجهی نداریم.
 
وی همچنین با بیان اینکه ما با جدیت ، شجاعت و نرمش قهرمانانه‌ای که رهبر انقلاب فرمودند تلاش خود را ادامه می‌دهیم، تاکید کرد: ما تنها یک توافق نهایی خواهیم داشت که آن توافق براساس نیازها و منافع مردم کشورمان خواهد بود.
 
ظریف در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تعامل ایران و جامعه بین‌الملل گفت: ایران هیچ وقت نخواسته که از جامعه بین‌الملل دور شود، زیرا ایران خود را جزو جامعه بین‌الملل می‌داند.بسیار ضروریست که ایران درخصوص فعالیت‌های هسته‌یی خود اطمینان‌سازی کند.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه تعامل ایران و آمریکا نیز گفت: اینکه بگوییم روابط ایران و آمریکا بعد از مذاکرات چه می‌شود بحث دیگری است، ما در این مذاکرات فقط با آمریکا درباره مسایل هسته‌یی گفت‌وگو کردیم. ما معتقدیم هر گفت‌وگویی باید براساس احترام متقابل باشد و کشورها به امضای خود احترام بگذارند. ما نیازمند تصمیمات شجاعانه هستیم.
 
ظریف همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر طرف مقابل توافق را نقض کند ایران چه اقدامی انجام می‌دهد، اظهارکرد: در توافقی که در سه ماه آینده تدوین می‌شود پیش‌بینی‌هایی در خصوص نقض توافق درنظر گرفته خواهد شد. درصورت مشاهده عدم رعایت توافق ، ایران این امکان را دارد که اقدام مشابهی انجام دهد.
 
او ادامه داد:کشورهایی که سابقه مثبتی در حافظه تاریخی مردم ایران ندارند می‌توانند از این فرصت برای اصلاح رفتارهای گذشته خود استفاده کنند. مردم ایران تسلیم فشار نمی‌شوند و ثابت کرده‌اند که اهل منطق ، تعامل ، گفت و گو و سازندگی هستند.
 
ظریف افزود: ما منتظر قطعنامه دیگری از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای لغو تحریم‌های گذشته هستیم. تحریم‌های سایر کشورها هم باید یکباره و در یک چارچوب زمانی خاص برداشته شود و تلاش شود که دو طرف گام به گام و ماده به ماده راه‌حل‌ها را به جلو ببرند.
 
او با اشاره به اینکه حرکت‌های غیرمنطقی علیه ملت ایران باید متوقف شود، اظهار کرد : ما نمی‌خواهیم ناملایمت‌های جهانی علیه ایران ادامه یابد. ما برای گرفتن حق خود مذاکره کردیم و با یک جلسه ۹ ساعته رکوردی در مذاکرات ثبت کردیم. امیدوارم به زودی وضعیت بهتری حاکم شود.
 
وی تاکید کرد: کلیه تحریم‌ها لغو خواهد شد و این یک دستاورد بزرگ برای تلاش های جمهوری اسلامی ایران است. در برخی زمینه‌ها هنوز نیاز است در سه ماه آینده صحبت کنیم تا جزییات را مورد توافق قرار دهیم که به همین دلیل بود که برخی نکات که در متن وجود داشت با برخی ابهامات مواجه بود اما درباره موضوعات اساسی توافق شده است.
 
وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: همه شرکت‌کنندگان در این مذاکرات بر اساس نیاز داخلی خودشان روایت‌هایی را از آنچه مطرح شده خواهند داشت اما ما با جدیت و شجاعت و بر اساس آنچه مقام معظم رهبری در چارچوب نرمش قهرمانانه مطرح کردند تمام تلاش خود را ظرف سه ماه آینده ادامه خواهیم داد تا توافق نهایی را صورت دهیم.
 
ظریف تاکید کرد: تا سه ماه آینده مذاکره‌ ادامه دارد و هنوز هیچ چیز قطعی نیست اما امیدواریم با حمایت مردم و هدایت رییس جمهوری و همکاری دست آندرکاران این هدف محقق شود.
 
ظریف در پایان از رهبر معظم انقلاب ، رییس جمهور ، مردم ایران و تمام کسانی که در گذشته در مذاکرات حضور داشتند تشکر کرد.

مشروح سخنرانی اوباما پس از قرائت بیانیه لوزان

تحریم ها به تنهایی نتوانست ایران را متوقف کند؛ پس از مذاکرات بود که ایران متوقف شد

ایران آب سنگین نخواهد داشت و غنی سازی اش دو سوم کاهش می یابد

درباره علت تحریم ها غیر از هسته ای مباحث دیگری هم با ایران داریم

نتانیاهو از این توافق راضی استگروه بین الملل - رجانیوز: باراک اوباما پس از قرائت بیانیه‌ پایانی مذاکرات هسته‌یی ایران با 6 قدرت جهانی در لوزان سوییس در رابطه‌با مذاکرات هسته‌یی با ایران تصریح کرد: آمریکا امروز توانست به همراه متحدان و شرکایش با ایران به یک تفاهم تاریخی برسد که اگر کامل اجرا شود، ایران از دستیابی به سلاح هسته‌یی باز می‌دارد. من به عنوان رییس‌جمهور و فرمانده کل مسوولیتی بزرگ‌تر از حفظ امنیت مردم آمریکا ندارم. من متقاعد شدم اگر این چارچوب به توافق جامع بیانجامد کشورمان و متحدان ما و نیز جهان امن ‌تر خواهند بود.

به گزارش رجانیوز وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ی هسته‌یی خود را برای دهه‌ها به پیش برده است. زمانی که رییس‌جمهور شدم ایران هزاران سانتریفیوژ فعال داشت که می‌توانست بمب هسته‌یی تولید کند و هم‌چنین ایران در آن زمان یک تاسیسات زیرزمینی را هم مخفی نگه داشته بود. به صورت روشن از آن زمان گفتم که ما آماده‌ی حل این مساله از راه دیپلماتیک هستیم اگر ایران به طور جدی بر سر میز مذاکره بیاید.
رییس‌جمهور آمریکا هم‌چنین گفت: زمانی که این اتفاق نیفتاد، ما جهان را برای اعمال شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ متحد کردیم؛ تحریم‌هایی که تاثیر چشم‌گیری بر اقتصاد ایران گذاشت. البته تحریم‌ها به تنهایی نمی‌توانست برنامه‌ی هسته‌یی ایران را متوقف کند اما به بازگشت ایران به میز مذاکره کمک کرد. به خاطر تلاش‌های دیپلماتیک ما، جهان در کنار ما ایستاد و ما به‌ همراه قدرت‌های اصلی جهان مثل انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین همراه با اتحادیه اروپا به میز مذاکره رفتیم. یک‌سال قبل با توافقی توانستیم گامی برای متوقف کردن پیشرفت برنامه‌ی هسته‌یی ایران برداریم. عده‌ای می‌گفتند که این توافق موقت شکست خواهد خورد، در عوض دقیقا همانطوری که هدف‌مان بود به نتیجه رسیدیم. ما امروز پس از ماه‌ها دیپلماسی اصولی به چارچوب توافق دست یافتیم و این توافق خوبی است.
اوباما با بیان این که امروز ایالت متحده و متحدان آن با ایران به یک توافق تاریخی رسیده است، گفت: این یک توافق خوب است، در چارچوبی که نمی‌گذارد ایران به سوی فعالیت نظامی برود.
او ادامه داد: برای فعالیت هسته‌یی ایران خواهان شفافیت شده‌ایم. از این به بعد فعالیت‌های‌مان بر اساس اعتماد خواهد بود. البته بسیاری از مسائل در دو سه ماه آینده شفاف‌تر خواهد شد. ایران دیگر نمی‌تواند پلوتونیومی برای فعالیت هسته‌یی تولید کند. ایران دیگر راکتور آب سنگین نخواهد داشت. این توافق جلوی غنی‌سازی را خواهد گرفت و تا دو سوم آن را کاهش می‌دهد.
اوباما هم‌چنین گفت: تا نهایی کردن این مساله چند ماهی فرصت داریم اما با خیال راحت می‌توانیم بگوییم نگرانی‌ نخواهد بود مگر این که ایران تخطی کند. حتی یک میلی‌متر هم ببینیم تخطی داشته‌ است، تحریم‌ها باز می‌گردد. این بهترین راه دفاع در برابر فعالیت‌های هسته‌یی خواهد بود.
رییس جمهور آمریکا با تاکید بر «ضرورت شفافیت فعالیت‌های هسته‌یی ایران » خاطرنشان کرد: فعالیت‌های هسته‌یی ایران باید از توافق پیروی کند. اگر مشکوک شویم که خارج از چارچوب توافقات فعالیتی دارد تصمیم دیگری خواهیم گرفت. ایران باید بپذیرد که این کاری عادی است.
وی در ادامه تصریح کرد: ما مدت‌ها تلاش کردیم که شفافیت نداشتن ایران را که ممکن است برای جامعه‌ی جهانی خطرساز باشد اعلام کنیم.
اوباما ضرورت تحریم‌های وارده بر ایران را به دلیل آنچه شفاف نبودن ایران در مساله‌ی هسته‌یی خواند دانست و گفت: فعالیت‌های ایران در هر زمینه‌ای باید شفاف و قانون‌مند شود. ما بحث‌های قضایی و مشکلات دیگری هم با ایران داریم که طی ماه‌های آینده روی ‌آن کار خواهیم کرد. از الان تا 11 تیر بر روی این توافق مشترک کار می‌کنیم.
رییس‌جمهور آمریکا هم‌چنین ادامه داد: اگر بازرسی‌ها و شفافیت‌ها ادامه پیدا کند و ایران آن گونه که طی مذاکرات نشان داده رفتار کند، تحریم‌ها برداشته می‌شود. من از مسوولان خودم می‌خواهم تا کنگره و مردم ایالت متحده را در رابطه با این توافق توجیه کنند.
او توافق با ایران را جهت امنیت آمریکا و دیگر کشورهای جهان دانست و خاطرنشان کرد: برای امنیت ایالت متحده و دیگر کشورهای جهان این کار را کرده‌ایم. آن چیزی که باعث نگرانی ما بود جنبه‌ی نظامی فعالیت‌های ایران بوده است که ممکن بود خاورمیانه را به مشکل بیاندازد. ما باید مطمئن شویم فعالیت‌های نظامی ایران به گونه‌ای نخواهد بود که مشکل ساز باشد. بنابراین در یک چارچوب زمانی ما باید بر روی آن کار کنیم.
اوباما با بیان این که ایران حق دارد برنامه‌های صلح‌آمیز خود را ادامه دهد، گفت: مساله دیگری که مطرح است، توجهاتی ‌است که به ایران می‌شود. ما از ایران انتظار نداریم تا مساله هسته‌یی‌اش را نابود کند. ایران حق دارد تا برنامه‌های صلح‌آمیزش را ادامه دهد؛ چراکه ایالات متحده مقابل بحث‌های غیرمتعارف هسته‌یی می‌ایستد و نه مسائل صلح‌آمیز. البته در این مسیر ما با منتقدانی روبه‌رو بودیم که به ما می‌گفتند چرا مذاکره می‌کنید و برای حل این مساله از چنین تاکتیکی استفاده می‌کنید.
وی ادامه داد: ما در مدت دو دهه اخیر به گونه‌ای با مسائل هسته‌یی ایران دست به گریبان بوده‌ایم. من همیشه تاکید کرده‌ام که جلوی فعالیت‌های نظامی ایران می‌ایستم و این کار را نیز کرده‌ام. اما ما همیشه باید بهترین را انتخاب کنیم و جلوی فریب‌کاری کشور مقابل را بگیریم. اگر ایران فریب‌ کاری کند، جلویش می‌ایستیم.
رییس‌جمهور آمریکا خطاب به مردم ایران اظهار کرد: از ابتدای ریاست‌جمهوری‌ام بر منافع مشترک ایالت متحده با این کشور تاکید کرده‌ام. حتی درباره‌ی فتوای آیت‌الله خامنه‌ای که درباره‌ی ممنوعیت سلاح هسته‌یی بوده گفته‌ام که این موضوع را به‌عنوان یک پایه جهت راهکاری عملی باید در نظر گرفت.
اوباما ادامه داد: این توافق برای مردم ایران و جهان خوب است. اطمینان نداشتن و احترام نگذاشتن در رابطه با یکدیگر به جایی نمی‌انجامد و این احترام است که در رابطه با چنین موضوعاتی کار می‌کند. ایالت متحده و متحدانش بر چنین اساسی کار می‌کنند البته نتانیاهو انتقاداتی داشته است. دستاوردهای امروز او را راضی خواهد کرد. هیچ جنبه‌ی غیر امنیتی برای او وجود ندارد. من تیم خودم را خواهم فرستاد و او را راضی می‌کنم که دیگر فعالیت ایران نه نتها برای اسراییل، بلکه برای عربستان و شورای‌ همکاری خلیج‌ فارس نیز به هیچ وجه مخاطره‌آمیز نخواهد بود. شرایط با ثبات‌تری وجود دارد.
رییس‌جمهور آمریکا در ارتباط با کنگره آمریکا اظهار کرد: طبیعتا اعمال تحریم‌ها تاثیرگذار بوده ‌است. در هفته‌های آتی از کری می‌خواهم تا با کنگره جلسات بیش‌تری داشته باشد. تاکید می‌کنم مواردی وجود دارد که از سیاست مهم‌تر است و آن واقعیت‌هایی که مردم آمریکا و امنیت آن را تشکیل می‌دهد. من و اعضای دولتم در جلسات با ایران تاکید داشته‌ایم که باید بر اساس عقل صحبت کنیم. من فکر می‌کنم که مردم آمریکا می‌دانند و میفهمند که راه‌حل دیپلماتیک از همه بهتر است. نباید از مذاکره ترس داشت.
اوباما در پایان یادآور شد: مردم آمریکا جنگ سرد و مذاکرات ریچارد نیکسون را به‌ یاد دارند. در آن زمان یکسری مذاکراتی انجام شد که نتیجه بخش بود و جلوی خون‌ریزی‌های زیادی را گرفت. یکسری از توافقات جهان را امن‌تر می‌کند.شریعتمداری در این باره چه می گوید؟


شریعتمداری: اسب زین شده را دادیم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم

مدیر مسئول روزنامه کیهان اظهار داشت: در یک کلمه باید گفت که اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم.
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص بیانیه مشترک قرائت شده در پایان مذاکرات ایران و ۱+۵ که از سوی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شامگاه پنجشنبه انجام گرفت، گفت: نام توافق دو مرحله‌ای را بیانیه مطبوعاتی گذاشتیم.
 
وی افزود: در یک کلمه باید گفت که اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم.منبع سایت رجانیوز


...
...  ...  ...
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic